Grafické a řádkové rozhraní


WinRAR je možné používat dvěma způsoby: v grafickém módu se standardním Windows rozhraním nebo v režimu příkazového řádku. Spustit grafické rozhraní WinRARu lze jednoduše kliknutím na jeho ikonu. Potom můžete k archivaci či extrakci používat tlačítek a příkazů z nabídek. Pro rady "krok za krokem" si přečtěte následující témata:

Pro použití WinRARu v režimu příkazového řádku je nutno buďto v nabídce Start spustit příkaz "Programy/Příslušenství/Příkazový řádek" a v takto otevřeném okně zadat požadovaný příkaz, nebo volbou "Start/Spustit…" zadat text příkazu přímo. Níže naleznete příklady jednoduchých příkazů pro archivaci a extrakci, detailnější popis režimu příkazového řádku naleznete v tématu nápovědy Režim příkazového řádku. Spustíte-li WinRAR z příkazového řádku bez udání parametrů, bude aktivováno grafické rozhraní.

Pokud jste při instalaci WinRARu nevypnuli volbu "Integrovat WinRAR do rozhraní Windows", je také možné extrahovat a archivovat soubory přímo z prostředí Windows (z Průzkumníka nebo Plochy). Detaily naleznete níže.

zpět