Podpora :: RAR Features

2006-07-06 01:52:54
Pavel
Vyšší zatížení CPU v porovnání s jinými programy
Zkoumal jsem, jak pracuje RAR, ACE a ZIP. Rar využívá až 100% CPU, kdežto ACE využívá pouze kolem 50% CPU. Neplánuje se nějaké vyladění RARu vzhledem k zatížení procesoru?
2006-07-07 12:40:49
viktor
Re: Vyšší zatížení CPU v porovnání s jinými programy
Nechci rypat, ale vytiznei procesory je vyhodou, ne nevyhodou. Znamena to totiz, ze WinRAR ke sve praci vyuziva vice dostupnych prostredku pocitace a pracuje rychleji. Program, ktery si vezme 50% a trva mu to o hodinu dele bych za "vyladenejsi" neoznacil. Vypocetne narocny program si samozrejme MA vzit co nejvice CPU - to, zda se pak jeste dostane na jine programy je veci nastaveni prorit techto procesu - u WinRARu si muzete i v prubehu komprese nastavit nizsi prioritu - tzn. normalni programy stale svuj podil CPU dostanou a WinRAR stale vyuziva mazimum toho, co mu je systemem doprano. A tak to ma byt. :-)
2007-01-08 03:30:37
nnobuddy
Re: Vyšší zatížení CPU v porovnání s jinými programy
100% zatížení CPU není ŽÁDNOU VÝHODOU, když nemohu pracovat s jinými aplikacemi, resp. jen VELMI POMALU. WinRar je v tomto ohledu úplně na nic. Když se zkombinuje práce WinRaru a GetRightu (speciálně v XP), je to na mašli, protože NIC nejede. WinRar pak nutno dát do pozadí, kdy běží x-násobně pomaleji... :-(
2007-01-08 13:33:38
joe
Re: Vyšší zatížení CPU v porovnání s jinými programy

WinRAR umoznuje Vam jako uzivateli abyste si zvolil jake vyuziti CPU Vam vyhovuje.

V pripade, ze kliknete na tlacitko 'na pozadi', tak se nastavi priorita procesu na 'nizka' v pripade, ze program nebezi minimalizovany, tak je priorita procesu 'normalni'.

V pripade komprese z prikazove rady muzete nastavit prioritu prepinacem -ri<P>[:<S>].

Pokud chcete tak si muzete nastavit aby se komprese provadela vzdy na pozadi (Moznosti -> Nastaveni -> Komprese -> Vytvorit Implicitni profil -> Pokrocile -> System -> Archivace na pozadi).

V pripade, ze WinRAR bezi na mem pocitaci s normalni prioritou, tak je odezva systemu sice pomalejsi, ale pracovat se na nem normalne da.

I v pripade, ze ma program nastavenou nizkou prioritu, tak se WinRAR snazi vyuzit CPU co nejvic jak muze - nizka priorita znamena to, ze je na ostatni procesy se dostane casteji.

Pisete, ze specialne ve Windows XP pocitujete vyrazne spomaleni, ale uz jste nenapsal jaky ma dany pocitac procesor(y) a kolik ma dany pocitac pameti. V pripade vice procesoru nebo vicejadroveho procesoru muzete specifikovat pomerne presne jakou cast procesoru je mozne maximalne vyuzit.

U starsiho pocitace naopak zase prirozene, ze Windows XP nestihaji obsluhovat vetsi mnozstvi procesu, to lze bohuzel resit pouze upgradem hardware nebo optimalizaci nastaveni.

Moje zkusenost je spis takova, ze pricinou vyrazneho spomaleni pocitace byva nedostatek pameti.

Zkuste jak se bude Vas operacni system chovat kdyz snizite velikost slovniku komprese (na zalozce pokrocile -> komprese -> obecna komprese -> velikost slovniku -> 64kb)

2007-01-25 02:09:09
nnobuddy
Re: Vyšší zatížení CPU v porovnání s jinými programy

Děkuji za odpověď.

Desktop: P4 1.5 GHz, 768 MB RAM; volné místo na systémovém disku >30 GB.

Na podstatně slabším notebooku Acer (Celeron 1.13 GHz, 256 MB RAM) jede WinRar výrazně rychleji a i odezva systému je podstatně pružnější. Když mohu, přesouvám velké soubory (>2GB) na notebook, tam je zaRARuji, a pak přesunu zpět. I přes časovou prodlevu díky dvojímu kopírování (po pomalé 10MB síti) je celkový čas o dost kratší! Na notebooku však nemám nainstalován např. ZoneAlarm, který mám na desktopu. Na desktopu mi ještě běží Spamihilator, ten na notebooku také není nainstalován.

I když nevím přesně, oč se jedná, vyzkouším přenastavit velikost slovníku. Příliš veliké naděje do toho ovšem nevkládám.

2007-01-25 10:37:58
joe
Re: Vyšší zatížení CPU v porovnání s jinými programy

Predpokladal jsem, ze pohybujeme na hranici vykonu potrebneho pro samotny beh systemu (pro WinXP ~400MHz, 128MB RAM).

Nyni bych problem popsal tak, ze na vykonove lepsim pocitaci bezi WinRAR pomaleji, nez na vykonove horsim pocitaci. Otazka je proc?

Bohuzel reseni neni uplne jednoduche a je treba postupne vylucovat mozne zdroje problemu, muzou to byt:
(1) spatne ovladace (radice disku, nejake dalsi zarizeni)
(2) spatne nastavene parametry v biosu (casovani pameti, propustnost sbernice)
(3) spatne vyladeni operacniho systemu
(4) konflikt z jinym programem (problem se projevuje jenom kdyz je spusteny tento program)
(5) celkove "ucpani" systemu

Ve WinRARu je mozne zmerit vykon pocitace - tlacitko 'Benchmark' (ocekavany vysledek je, ze rychlejsi pocitac by mel zpracovat vetsi mnozstvi dat) - benchmark je nezavisly na rychlosti disku.

ad. (1) a) WinRAR cte velke mnozstvi dat z disku, je mozne ze disk nestaci dodavat pozadovane mnozstvi dat
b) Nejake libovolne jine zarizeni (ktere s problemem zdanlive nesouvisi), muze narusit cinnost spustenych programu.

ad. (2) Je potreba mit spravne nastaveny hardware

ad. (3) Zkusit defragmentovat disk, vycistit registry, zkontrolovat, spravne nastavit velikost swapu, (ovladaci panely, system, pokrocile, vykon, vyladit pro vykon), ...

ad. (4),(5) Postupnym vypinanim programu a spoustenim benchmarku lze zjistit co zpusobuje spomaleni. Muze se jednat o:
- jeden program
- kombinaci programu
- sluzbu, ktera bezi na pozadi systemu
- skodlivy program (virus, trojsky kun, ..)

vypnuti viru nemusi byt vzdy trivialni

Pro jednoznacne urceni jestli je problem hardwarovy (1,2) nebo softwarovy (3,4,5) je nejjednodussi zkusit dat do toho pocitace jiny disk na kterem by byl nainstalovany jenom Windows a ovladace hardware a WinRAR.