Podpora :: RAR Features

2007-01-09 22:55:42
Marek
Lepší komprese
Jen tak náhodou sem si to totalcommandera stáhnul plugin na archívy 7-zip a co sem nezjistil: velikost slovníku může být až několik GB. Nestálo by to za to kdyby měl WinRar taky možnost nastavit velikost slovníku až do nekonečna? Já vím že komprese se může hodně protáhnout když budu mít na pc míň paměti kvůli swapování, to samý platí i pro dekompresi, ale výsledný archív bude mít mnohem lepší kompresi, ne?
Když sem pátral dál po 7-zipu tak sem zjistil že používá algoritmus LZMA nebylo by dobrý kdyby ho WinRar taky používal. Myslím pro archivy typu rar a ne vytvářet nějaký 7-zipky. WinRar je prostě můj oblíbenej archivátor a chtěl bych aby měl prostě nejlepší kompresi, no. To je asi všechno.
2007-01-13 08:03:41
kevin
Re: Lepší komprese
Pro Roshala je prioritní práce s archivátorem jako taková. Zda bude RAR o 1% výkonnější nebo ne, než 7-zip, neřeší.
Se zvětšující se velikostí slovníku se sice zmenšuje výsledný archív, ale čím dál méně. Jde o to, že pokud slovník zvětším na 2násobek, zmenší se mi velikost o 2% - třeba. Pokud ho zvětším na 4násobek, už to jsou třeba jen 3% zmenšení, tedy ne 4%, jak by někdo očekával.
Taky platí, že nemá smysl volit slovník větší, než je velikost pakovaných dat. A taky čím větší slovník byl zvolen při kompresi, tím obtížnější je dekomprese na počítačích s nedostatkem paměti.

Já osobně vidím budoucnost v "inteligentním" rozboru pakovaných dat před samotnou kompresí. Samotné metody pakování (PPMD, LZMA,...) už se moc vylepšit nedají, ale stále lze data před kompresí "prozkoumat" a pokusit se o jakýsi "preprocessing".
Např. řada EXE souborů je zapakována pomocí nějakých exe-kompresorů. Určitě by nebylo špatné, kdyby je RAR před kompresí interně rozbalil, až poté zapakoval, a při dekompresi zrekonstruoval zpět. To samé platí u všech proprietálních formátů. Určitě lze kupříkladu dosáhnout lepší komprese souborů GIF, či PNG, pokud by si je RAR interně rozbalil do RAW či BMP a pak teprve s nimi pracoval.