Podpora :: RAR Features

2018-10-04 23:21:54
Tom
Filtry + hash

Dobrý den,

mám takový dotaz. Autor píše, že filtry pro audio, text, obrázky nelze použít při RAR5, protože nemají účinost při použití většího slovníku. Ale, když u RAR5 dám slovník 4MB a méně, mělo by jít filtry znovu aktivovat (tak jako u RAR4). 32MB slovník je v mém případě hodně (pomalost). 4MB bohatě stačí, ale chtěl bych používat novější funkce.

Dále: když je prezentováno, že BLAKE2 je lepší, proč není tato volba aktivována jako výchozí?

2018-10-08 19:36:56
Lubo Mlich
Re: Filtry + hash

Dobrý den,

dobrý dotaz, díky za něj. Předal jsem jej autorům a dám vědět až odpoví.

2018-10-09 20:22:06
Lubo Mlich
Re: Filtry + hash

Zasílám překlad odpovědi od Eugena Roshala

Autor píše, že filtry pro audio, text, obrázky nelze použít při RAR5, protože nemají účinost při použití většího slovníku.

Velikostí slovníku s tím nemá co dělat.

Tyto filtry jsme odstranili protože datové formáty, které zpracovávají se v současnosti používají vyjímečně. Dokáží pracovat pouze s neupravenými WAW soubory, 24 bitovými bitmapami, prostými textovými soubory. Nelze je použít s JPG, MP3, PDF, DOC, DOCX, 32 bitovými bitmapami a jinými modernějšími datovými formáty.

Komprese textu byla pomalá a obtížně paralelizovatelná. Především rozbalení bylo v porovnání s výchozím algoritmem extrémě pomalé, 20 až 50 krát. RAR také musel nejdříve analyzovat data, aby dokázal rozhodnout, zda je vhodné tyto algoritmy použít a zpomalovala se tak komprese všech typů dat, nejen těch, na které byly používany tyto filtry. Navíc přítomnost těchto poněkud komplikovaných algoritmů snižovala bezpečnost RARu. Jedna ze zranitelností opravená před časem v kódu pro rozbalování archivu typu RAR4 se vztahovala právě k těmto filtrům.

Kdyby byly tyto algoritmy opravdu využívané a efektivní, zabýval bych se bezpečnostnímy a výkonstnímy problémy, které přínaší jejich integrace. Ale obvyklé datové formáty používané v současnosti jsou jiné než ty v roce 2001, kdy tyto filtry vznikly.

když je prezentováno, že BLAKE2 je lepší, proč není tato volba aktivována jako výchozí?

BLAKE2 je spolehlivější pro detekci chyb, ale užívá 32 bytů místo 4 bytů pro CRC32 a takto vytvořené archivy jsou pak trochu větší. Také to může trvat déle.

Uživatelé si tedy mohou vybrat, co jim lépe vyhovuje: Spolehlivější vyhledávání chyb nebo menší velikost archivů a vyšší rychlost.